loadingimg

Wczytuję dane...
Archiwum
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
Zuzanna Ginczanka: stulecie urodzin
 • Zuzanna Ginczanka: stulecie urodzin
 • Fundacja Miasto Literatury i Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na 100-lecie urodzin Zuzanny Ginczanki. W 2017 roku przypada 100. rocznica urodzin tej wybitnej polskiej poetki żydowskiego pochodzenia, której tragiczne losy nierozerwalnie związały się z Krakowem.
  Świętowanie urodzin Zuzanny Ginczanki odbędzie się 8 i 9 marca 2017 roku.

  Obchody będą obejmować liczne wydarzenia artystyczne, literackie oraz naukowe: sesję naukową, performance poetycki Pokój Ginczanki, spotkanie Poeci i Poetki dla Ginczanki, publiczną prezentację słuchowiska o Poetce i pokazy filmów.

  Wsparcie Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa pozwoli na symboliczne przywrócenie pamięci o Ginczance poprzez wmurowanie tablicy pamiątkowej na ścianie kamienicy przy ul. Mikołajskiej 26, gdzie poetka ukrywała się w czasie wojny i skąd została wyprowadzona przez Gestapo. Uroczyste odsłonięcie tablicy zaplanowane zostało na dzień 9 marca 2017 roku o godz. 11:30.

  Wydarzenie objął honorowym patronatem Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.


  8 marca 2017 r.

  18.00 – 19.00
  słuchowisko "Zuzanna albo beżowe, czarne, pomarańczowe.
  Słuchowisko o Zuzannie Ginczance" (reż. Tomasz Cyz)
  Miejsce: Księgarnia BONA, ul. Kanonicza 11


  9 marca 2017 r.


  14.30 – 15.45
  Poeci i Poetki dla Ginczanki
  Lektura wierszy Ginczanki w tłumaczeniach
  Miejsce: Księgarnia BONA, ul. Kanonicza 11

  16:00 – 17:45
  Pokój Ginczanki (poetycki performance)
  wyk. Maria Dębska
  koncepcja Tomasz Cyz
  Miejsce: Księgarnia BONA, ul. Kanonicza 11

  18.00 – 20.00
  Pokaz materiałów filmowych z dokumentów poświęconych poetce
  oraz diaporamy Marii Stauber
  Dyskusja "Zuzanna Ginczanka – jak dzisiaj obecna?"

  Zapowiedź tomu Zuzanny Ginczanki "Mądrość jak rozkosz"
  w opracowaniu Agaty Araszkiewicz.
  Miejsce: Księgarnia BONA, ul. Kanonicza 11  OPIS WYDARZEŃ

  ➢ Zuzanna, albo beżowe, czarne pomarańczowe. Słuchowisko o Zuzannie Ginczance

  To stworzony przez Jarosława Mikołajewskiego wyjątkowy portret Ginczanki, zbudowany ze śladów poetki odnalezionych w jej wierszach i wspomnieniach. Autor rozmawiał z tymi, którzy ją znali, przyjaźnili się, którzy jeszcze mają ją w pamięci. Ze wspomnień tych powstał niezwykły obraz poetki, tragicznie zmarłej w KL Plaszow w 1944 roku. W słuchowisku usłyszymy Przemysława Stippę (Jarosław Mikołajewski), Marię Maj (Ludmiła Sikorska), Jolantę Olszewską (Anna Pilch), Magdalenę Kutę (Halina Cetnarowicz), Adama Ferencego (Czesław Miłosz), Mirosława Konarowskiego (Ryszard Matuszewski), Wojciecha Chorążego (Ryszard Kotarba) oraz Marię Dębską (Zuzanna Ginczanka). Fragmenty wierszy Zuzanny Ginczanki do melodii Pawła Skorupki śpiewa Lena Piękniewska.

  Reżyseria: Tomasz Cyz
  Scenariusz: Jarosław Mikołajewski
  Realizacja: Jarosław Regulski
  Reżyseria dźwięku: Anna Przegendza


  ➢ Poeci i Poetki dla Ginczanki

  Spotkanie odbędzie się 9 marca w godzinach 14.30–15.45 w sali spotkań Księgarni BONA. Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy wybitnych polskich poetów i poetki. Spotkaniu będzie towarzyszyło również czytanie tekstów Ginczanki w tłumaczeniach.


  ➢ Pokój Ginczanki (poetycki performance)

  W Pokoju Ginczanki usiądzie na krześle Maria Dębska, naprzeciw niej, na drugim krześle może usiąść każdy, by wysłuchać jednego wybranego przez aktorkę wiersza. Wiersz stanie się jedynym komunikatem między aktorką a odbiorcą, bowiem oprócz wiersza Zuzanny Ginczanki podczas spotkania nie padnie żadne inne słowo niż to napisane przez Poetkę.

  ➢ Pokazy materiałów filmowych

  Pokaz materiałów filmowych z dokumentów poświęconych poetce oraz diaporamy Marii Stauber. Pokazowi będzie towarzyszyła dyskusja pt. "Zuzanna Ginczanka – jak dzisiaj obecna?"


  ➢ Zapowiedź tomiku wierszy

  Prapremiera wyboru wierszy Zuzanny Ginczanki "Mądrość jak rozkosz" w opracowaniu Agaty Araszkiewicz. Wydawcą książki jest Czuły Barbarzyńca Press.

  Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku.

2017-02-22 13:43:00